تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
نویسنده : حجت بهاریفر
شماره : 2457
تاریخ : 25 آگوست, 2019 :: 20:58
مسئول نابسامانی فضای رسانه ای درگز کیست؟/ چرا قانون اجرا نمی‌شود؟!/چه کسی پاسخگوی آبروی ریخته یک خانواده است؟!

به نام خداوند خرد و دانش

هزار نکته باریک‌تر ز مو اینجاست

نه هر که سر بتراشد قلندری داند

به گزارش صدای درگز مدتی بود که قصد داشتیم مطلبی بنگاریم و به وضعیت نابسامان رسانه‌های شهرستان بپردازیم اما هر بار به دلایلی صرف‌نظر کردیم. می‌پذیریم که مقصریم که از ابتدا چنین نکردیم و تنها به تذکر شفاهی به مسئولان عزیز بسنده کردیم! گویا اگر همان ابتدا قلم‌به‌دست می‌گرفتیم شاید امروز کار به اینجا نمی‌کشید و شاهد این وضعیت نمی‌بودیم اما «مافات مضی». بعد از اتفاقات عجیب‌وغریبی که در ماجرای کشف جسدی در بیمارستان رخ داد که «صدای درگز» به‌زودی در گزارشی مبسوط به آن خواهد پرداخت دیگر درنگ را جایز ندیدیم و آنچه می‌خوانید را به رشته نوشته درآوردیم. در ادامه پرسش‌هایی را مطرح می‌کنیم و امیدواریم که به قبای مسئولان محترم برنخورد و این بار به‌جای تکرار حرکات قبلی به ساماندهی فضای مجازی و رسانه‌ای درگز اهتمام ویژه‌ای بورزند تا دیگر شاهد تکرار چنین وضعی نباشیم! تا دیگر به خاطر جذب بیشتر مخاطب و اصطلاحاً «کلیکِ بیشتر» شاهد ریختن آبروی یک مسلمان نباشیم! تا دیگر حریم خصوصی و اخلاقی افراد را محترم بشماریم! تا دیگر اقداماتِ چیپ و غیرحرفه‌ای و کودکانه در فضای حرفه‌ای رسانه را نبینیم!

حتماً شنیده‌اید که «کار را باید به کاردان سپرد»

مگر هر کلمه و عنوان، تعریف قانونی و مشخص ندارد؟! استفاده از عنوان «پایگاه خبری» با کدام مجوز؟! با کدام پروانه انتشار؟! مرجع تائید صلاحیت برای ورود به عرصه حساس و پراهمیت خبر و رسانه کیست؟ ضوابطش چیست؟ آیا هرکسی که دلش خواست می‌تواند کانال و سایت خبری راه بیندازد؟ نقش «دانش»، «مهارت» و «تجربه عملی» در این میان چیست؟ جایگاهشان کجاست؟ آیا فقط کپی کردن مطالب دیگر کانال‌ها و سایت‌ها ما را به یک رسانه تبدیل می‌کند؟ آیا انتشار یک عکس و یک خط توضیح را می‌شود گفت خبررسانی و کار رسانه‌ای؟ آیا عبارتی بهتر از «خبر دزدی!» برای «نقل خبر بدون ذکر منبع» می‌توان بکار برد؟ سؤال اصلی این است: مسئول ساماندهی رسانه‌ها چقدر از حوزه رسانه و ظریف و دقایق کار رسانه‌ای و خبری اطلاع دارد؟
مطابق بند الف ماده ۷ قانون مطبوعات مصوب سال ۱۳۸۸؛ انتشار هر نشریه‌ای اعم از الکترونیکی یا چاپی بدون پروانه انتشار، جرم و ممنوع است!
همچنین به استناد بند ۷ مصوبه شورای عالی فضای مجازی با موضوع سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی پس از فیلتر تلگرام انتشار اخبار ادارات دولتی در تلگرام ممنوع است و روابط عمومی ادارات اجازه ندارند اخبار را در فضای تلگرام منتشر کنند. با این دو قانون و بخشنامه که ذکر شد مسئول این بی‌قانونی در شهرستان کیست؟ چه شخص یا نهاد یا ارگانی مسئول اتفاقات رخ‌داده در اثر نابلدی گردانندگان کانال‌های بی مجوز و بی‌صلاحیت است؟ پاسخگوی آبروی ریخته شدۀ یک خانواده در یک شهر کوچک کیست؟ پاسخگوی ذهنیت مردم شهر کیست؟ متأسفانه باید اعلام کنیم این اتفاقات نتیجه مماشات در اجرای قانون است! همشهری بازی و ... تنها دلیل رسیدن کار به اینجاست! این پاسخ که «چون تلگرام فیلتر است و ما نمی‌توانیم به آن ورود کنیم» ازنظر شما مخاطبان عزیز و فهیم پاسخ قانع‌کننده‌ای است؟ آیا این ذهنیت به مخاطب القا نمی‌شود هرکسی هر اقدامی خواست در تلگرام بکند آزاد است چراکه گفته‌اند ما نمی‌توانیم ورود کنیم؟! نقد و بررسی عملکرد فنی و تخصصی رسانه‌های شهرستان بماند برای آسوده سری و مهتاب شبی... اما عجالتاً به‌عنوان تنها رسانه با مجوزِ فعالیت، باافتخار، اعلام می‌کنیم «صدای درگز» هرگز به دنبال انحصار نبوده و نیست اما از مسئولان محترم بر اساس قانون، مطالبه می‌کنیم و
خواستار اجرای مُرّ قانون در خصوص تعیین تکلیف و ساماندهی رسانه‌های شهرستان هستیم
تا دیگر شاهد رخ دادن موارد مشابه نباشیم؛ همه ما به‌خوبی میدانیم که اجرای قانون تنها راهِ خروج از بن‌بست‌هاست. خوشحالیم که پایه‌گذار رویه‌ای بودیم که بر قانون و قانون مداری تأکید دارد. امروز هم اگر شخصی یا گروهی احساس می‌کند که می‌تواند رسانه‌ای دایر کند حتماً می‌تواند روی کمک صدای درگز حساب کند.  

© 2020 تمام حقوق این سایت برای صدای درگز محفوظ می باشد.